Ogłoszenia Parafialne

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

01 października 2023

XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. 1. W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy październik Miesiąc Różańca św. Zapraszamy dzieci o godz. 16,30 od poniedziałku do piątku, młodzież i dorosłych codziennie o godz. 17,30.
 2. Również dziś, 1 .10. 2023 Dożynki samorządowe Powiatu Starogardzkiego w Bolesławowie. Zbiórka do skarbonek w kruchcie na dzieło naszego Caritas. Bóg zapłać za wsparcie.
 3. 2. Wyjazd na Pielgrzymkę do Częstochowy – jutro rano po Mszy św. o godz. 7,00 około godziny 8,00, powrót w środę wieczorem.
 4. 3. We wtorek po mszy św. wieczornej o 19,00 spotkanie nowej wspólnoty modlitewno – ewangelizacyjnej w kościele. 4. W środę Nowenna do MBNP rano o 14,30 w kaplicy i od 17,00. Kolekta na Fundusz stypendialny.
 5. 5. W czwartek, modlimy się o nowe powołania kapłańskie. 19:30- Adoracja Najświętszego Sakramentu Wspólnoty Rodzin. I czwartek miesiąca, okazja do spowiedzi od 16,30 i od 17,30 – w czasie Różańca.
 6. 6. W piątek, Godzina NSPJ rano i od 17,00. I piątek miesiąca, okazja do spowiedzi i Komunia św. wynagradzająca oraz kolekta dla ks. Mirka – misjonarza w Brazylii.
 7. 7. Zapraszamy chłopców już od 1 klasy do służby ministranckiej. Zbiórka w piątek po Mszy wieczornej.
 8. 8. Dziewczynki zaś do scholki. Próba w soboty o 9,30 w Centrum. Od rana odwiedzimy chorych w domach z Komunią św. i nabożeństwo I soboty do Niepokalanego Serca NMP.
 9. 9. Pragniemy poinformować, że osoby dorosłe które chciałyby przyjąć sakrament bierzmowania w maju 2024 roku w naszej parafii, mogą to uczynić tylko po przeżyciu specjalnych rekolekcji weekendowych w dogodnym dla siebie terminie. Zgłoszenia osób dorosłych na przyszłoroczne bierzmowanie przyjmujemy tylko do 1 listopada 2023. Szczegółowe informacje u ks. Kamila tel. 505258749.
 10. 10. Kolekta w niedzielę 8 października, jak zwykle w II niedzielę miesiąca, na cele inwestycyjne w naszej parafii.
 11. 8 października 2023 zapraszamy na SPACER RÓŻAŃCOWY w intencji Ojczyzny. Wyruszamy o godz. 13:00 z dawnego wiaduktu na Żabnie, udajemy się do Kręga. Spacer przybierze formę indywidualnej pielgrzymki przeżywanej w skupieniu. Podczas całej drogi rozważać będziemy wybrane teksty biblijne i będziemy odmawiać różaniec szeptem. Poruszać się będziemy w dwuosobowych grupach zgodnie z zasadami korzystania ze ścieżki pieszo-rowerowej. Ważnym znakiem świadectwa wiary będzie różaniec trzymany w dłoniach. O godz. 15:00 w Kręgu msza święta, następnie katecheza „Różaniec ratunkiem dla świata”, modlitwa uzdrowienia oraz słodki poczęstunek. Zakończenie przed godz. 20:00. Zapraszamy.
 12. W niedzielę 8 października o 16,00 koncert kameralny naszego chóru w dużej Sali centrum zapraszamy.
 13. Już dzisiaj podajemy do wiadomości, że spotkanie rad parafialnych i leaderów wszystkich wspólnot działających przy parafii, czyli Caritas (WTZ i ŚDS) Klub sportowy wspólnota rodzin, Domownicy Boga, szafarze, ministranci, grypy modlitewne (żywy różaniec, Miłosierdzie Boże, czciciele MBNP). Proszę zarezerwować sobie wolne na wtorek 10. 10. po wieczornej mszy św. o godz. 18,30.
 14. OSiR w Starogardzie informuje, że w dniu 8.10.2023 w związku z organizacją 31 Biegu Kociewskiego będą czasowe utrudnienia w ruchu od 10,30 do 13,30 na ulicy Rynek, Paderewskiego, Kościuszki, al., Jana Pawła II, Armii Krajowej, Peplińskiej, Jabłowskiej i Kanałowej.
 15. W czwartek 12 października wprowadzenie relikwii Bł. Carlo Accutisa – patrona młodzież do kościoła św. Wojciecha zapraszamy młodzież dekanatu.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

Ewangelia niedzielna według Świętego Mateusza

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: «Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”. Ten odpowiedział: „Idę, panie!”, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca?» Mówią Mu: «Ten drugi». Wtedy Jezus rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wy mu nie uwierzyliście. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć».

Rozważanie:

O co proszę? O łaskę pogłębienia i umocnienia w życiowych decyzjach Krzysztof Wons SDS/Salwator

Jezus przestrzega mnie przed religijnością budowaną na słowach, zamiast na konkretnych czynach. Daje mi przykład dwóch synów (ww. 28-30). Z którym z nich porównałbym swoje zachowanie? Kim jestem najczęściej: człowiekiem obietnic i deklaracji, czy konkretnych decyzji i czynu? Czy składałem Bogu obietnice, których nie wypełniłem? Czy jestem konsekwentny w moich duchowych postanowieniach? Co mogę powiedzieć o mojej wierności przyrzeczeniom lub ślubom złożonym wobec Boga (wierność kapłańska, zakonna, małżeńska itp.)? Jezus rozumie moje opory, a nawet bunty w wypełnianiu Jego woli. Daje mi czas. Oczekuje jednak, że się opamiętam i powiem ostatecznie Bogu: „Niech mi się stanie według słowa Twego” (ww. 30-31). Taka postawa jest Mu milsza od gładkiej mowy, z której nie wynika żadna przemiana życia. Jezus przestrzega przed postawą formalizmu i religijnością budowaną na pozorach. Czy moja zewnętrzna pobożność pokrywa się ze stanem mego serca? Czy w mojej religijnej postawie bardziej zależy mi na Bogu czy na opinii człowieka? Jezus przestrzega mnie przed postawą zadufania w sobie. Zbawią się grzesznicy, którzy przyjmują upomnienie sprawiedliwego (ww. 31-32). Będę usilnie prosił Jezusa, aby demaskował we mnie pychę i udawanie: „Jezu, chcę być prawy i prostolinijny!”.

Modlitwa dnia:

Boże, Ty przez przebaczenie i litość najpełniej okazujesz swoją wszechmoc, + udzielaj nam nieustannie swojej łaski, * abyśmy dążąc do obiecanego nam nieba stali się uczestnikami szczęścia wiecznego. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.